دانلود کتاب هوش هیجانی به زبان انگلیسی

امتیاز 3.53 ( 15 رای )

در حال بارگذاری
تاریخ انتشار
۱۵ بهمن ۱۳۹۸
نوع فایل
pdf
حجم فایل
تعداد صفحات
243
تعداد بازدید
1612 بازدید
۱۵,۰۰۰ تومان

هوش هیجانی

در این نوشته به کتاب هوش هیجانی اثری از دنیل گُلمن خواهم پرداخت. احتمالا شما هم روزهای آغازین مدرسه یادتان می‌آید. وقتی در کنار سایرِ تستهای سنجش سلامتیِ پیش از دبستان، یک آزمون هوش (IQ) هم از ما میگرفتند. ذهنیت قالبِ هم، این بود که برچسب باهوش یا غیرباهوش روی هر کس بخورد، دیگر قابل تغییر نیست. یعنی یا اساسا یک فرد باهوش به دنیا آمده یا نه. بعد از آن هم هیچ کاری نمیشود برای این افزایش هوش کرد.دانلود کتاب هوش هیجانی

بنظر من دنیل گلمن، شروعِ این کتاب دو تاکید بسیارِ خوب داشت. یکی اینکه، همانطور که همه در زندگی دیده‌ایم، صرفِ توانایی افراد در برخورداری از توانایی حلِ سریع مسائل ریاضی (به نمایندگی از IQ) لزوما ربطی به حال خوب آن فرد و موفقیتش در زندگی ندارد. گلمن به درستی این همه تاکید بیجا بر IQ را زیر سوال میبرد.

تاکید دیگر گلمن اهمیت بسیار زیاد هیجان‌های افراد در موفقیت و رضایتشان از زندگی و قابل‌ارتقابودن این گونه از هوش در انسان است. این نوع از هوش (همان هوش هیجانی یا EQ) میتواند افزایش یابد و همانند IQ یک ویژگی لایتغیر در نهادِ انسان نیست.

گلمن در کتابش، مولفه‌های هوش هیجانی را برمی‌شمرد و به توضیح هر یک از آنها می‌پردازد. او فارغ التحصیل هاروارد است و یک آدم آکادمیکِ حرفه‌ای است. از این جهت در این کتاب با ارجاعات متعدد به تحقیقات علمی معتبری روبرو هستیم.

اگر به دنبال افزایش آگاهی خودتان در مورد مولفه‌های هیجانی ما انسانها هستید، خواندن یکی از معتبرترین کتابهای این حوزه را از دست ندهید. فکر میکنم با آگاهی از این مولفه‌ها و مدنظر قراردادن آنها میتوانیم به بهبود کیفیت زندگی خودمان و دیگران کمک کنیم.

همانند سایر کتابها، خلاصه این کتاب نیز به مرور بر روی سایت قرار داده خواهد شد. این خلاصه‌ها از منوی اصلی قابل دسترس هستند.

دانلود کتاب هوش هیجانی

مهم‌ترین ویژگی مثبت کتاب هوش هیجانی گلمن

قطعاً محتوای ارزشمند ارزشمندترین ویژگی‌ این کتاب است.

همین محتوای ارزشمند باعث شد که این کتاب در فضای روانشناسی مثبت گرا یک اثر جریان‌ساز باشد.

اما اگر از محتوا بگذریم، می‌توان ویژگی مثبت و ارزشمند کتاب را ساده و روان بودن آن دانست.

دقت علمی کتاب هوش هیجانی دانیل گلمن

گلمن در نقل مطالب و مطالعات و تحقیقات علمی نسبتاً دقیق است؛ بنابراین نمی‌توانیم او را در رده‌ی کسانی مثل ملکوم گلدول قرار دهیم (شباهت دو نویسنده این است که هر دو ژورنالیست بوده‌اند و برای مخاطب عام کتاب‌های پرفروش روانشناسی می‌نویسند).دانلود رایگان کتاب هوش هیجانی

اما این را هم باید به خاطر داشته باشیم که وقتی گلمن از نقل تحقیقات فاصله می‌گیرد، برخی ادعاهایی مطرح می‌کند که اگر چه قابل قبول به نظر می‌رسند، اما علمی نیستند (علمی نبودن به معنای نادرست بودن نیست؛ بلکه این معناست که ادعای مطرح شده به روش علمی تکیه ندارد).

به این نمونه‌ها توجه کنید:

  • رهبران بزرگ تاریخ، هوش هیجانی (EQ) بالایی داشته‌اند.
  • به این علت که هوش هیجانی به اندازه‌ی مورد نیاز عصر ما پرورش نیافته، در بلندمدت موج فراینده‌ی جنایات را شاهد خواهیم بود (می‌توانید حدس بزنید که چهره‌ی استیون پینکر با شنیدن این حرف در هم می‌رود).

از این نمونه‌ ادعاها – به صورت مستقیم و غیرمستقیم – باز هم در کتاب مطرح شده‌اند.

حتی برخی منتقدان گلمن می‌گویند جریان‌سازی او برای جا انداختن هوش هیجانی به عنوان بخشی از آزمون استخدامی می‌تواند نوعی سوگیری مثبت به نفع ماکیاولیست‌ها ایجاد کند (+).

چون این افراد می‌توانند احساسات خود را بهتر مدیریت کرده و احساسات دیگران را بهتر مورد سوء استفاده قرار دهند (البته همه‌ی محقق‌ها در این زمینه هم‌عقیده نیستند).

در ادامه این پکیج را نیز پیشنهاد میکینیم

 

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.